Szpital w Słupsku z robotem Symani. To pierwsze takie urządzenie w Polsce
W czwartek na Blok Operacyjny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku dotarł system chirurgiczny Symani – platforma robotyczna przeznaczona do wspomagania przy zabiegach mikrochirurgicznych takich jak zespolenia, szycie i podwiązywanie naczyń krwionośnych i przewodów limfatycznych. To kolejne, po robocie chirurgicznym da Vinci Xi, nowoczesne rozwiązanie ułatwiające pracę lekarzy w tej placówce.
Pierwsze tego typu urządzenie w Polsce
Jak informuje szpital na swoim profilu na Facebooku, system Symani umożliwia chirurgowi precyzyjną pracę na najdrobniejszych naczyniach poprzez zrobotyzowane sterowanie zminiaturyzowanymi przegubowymi instrumentami chirurgicznymi. Zapewnia kompatybilność z większością mikroskopów mikrochirurgicznych. Składa się z trzech elementów: wózka z mikropozycjonerem i mikromanipulatorami, konsoli dla chirurga ze zdalnie obsługiwanymi kontrolerami oraz instrumentów, które umożliwiają pracę na naczyniach o przekroju nawet 0,7 mm.
– Jesteśmy 19 na świecie i pierwszą w Polsce placówką z takim sprzętem – cieszy się Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
W słupskim szpitalu robot Symani będzie wykorzystywany do zabiegów w zakresie chirurgii ogólnej oraz onkologicznej, a także chirurgii ortopedycznej.
Powstanie centrum szkoleniowe
– System do wspomagania zabiegów mikrochirurgicznych będzie dzierżawiony przez słupski szpital przez najbliższe 12 miesięcy. Wykonawcą gwarantującym dostawę sprzętu, szkolenia i serwis jest forma Synektik, z którą szpital ma bardzo dobre doświadczenia ze współpracy przy dostawie robota da Vinci Xi w grudniu ubiegłego roku – wyjaśnia Sapiński.
Lekarze ze słupskiego szpitala podkreślają, że system robotyczny Symani do zabiegów mikrochirurgicznych jest pierwszym takim w Polsce, a dzięki temu, że stanął w słupskim szpitalu, to tutaj powstanie pierwszy w tej części Europy Regionalne Centrum Referencyjno-Szkoleniowe dla sześciu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii.
Słupski szpital ma już duże doświadczenia w zakresie zabiegów mikrochirurgicznych, które wykonują głównie dr Daniel Maliszewski oraz ortopeda Michał Gładysz. Od 2018 r. lekarze wykonują zabiegi rekonstrukcyjne płatami DIEP z zespoleniem mikrochirurgicznym, a od 2019 – operują obrzęki chłonne w ramach Pomorskiego Programu Diagnostyki i Leczenia Obrzęku Chłonnego. W tym czasie wykonali ponad 250 zabiegów mikrochirurgicznych.